Міжнародна діяльнясть

Міжнародну діяльність кафедри БПБВ спрямовано на інтеграцію освітніх послуг та наукового потенціалу у міжнародну університетську спільноту.

Головними напрямами діяльності кафедри в сфері міжнародного співробітництва є :

співпраця з міжнародними освітніми установами;

пошук, вивчення і застосування кращого закордонного досвіду наукової, навчальної  та культурно-виховній роботи;

залучення до участі у міжнародних проектах здобувачів та викладачів та розширення мобільності;

організація стажувань, підвищення кваліфікації викладачів кафедри;

адаптація до європейських та світових стандартів із збереженням кращих напрацювань національної освіти;

популяризація та підвищення іміджу кафедри та університету серед міжнародної університетської спільноти.

Кафедра розширює міжнародні контакти зі спорідненими кафедрами європейських університетів з метою обміну науковим досвідом, презентацією наукових власних досліджень. В рамках підписаних угод про співпрацю між університетами здійснюється міжнародне співробітництво з колегами із Університету Гайзенхайма (Німеччина).

З 2020 року здобувачі та викладачі кафедри приймають участь за програмою Erasmus+. Зокрема, в рамках академічної мобільності студенти бакалаврату та магістратури навчалися та опановували дисципліни протягом одного семестру або одного року в університеті Гайзенхайма. Викладачі кафедри приймали участь в літніх школах, які організовував цей університет. Професорка кафедри Марина Білько приймала участь у тижні персоналу для партнерів-університетів.

Завдяки контактам викладачів кафедри з представниками посольства Франції в Україні студенти мають можливість приймати участь у міжнародних конкурсах. Так, у лютому 2023 р. здобувачі другого курсу вибороли честь представляти Україну в конкурсі в м. Париж (Франція) серед молодих пошановувачів вина та посіли 10-те місце серед 70-ти претендентів із різних Європейских країн.

Основними напрямами міжнародної співпраці членів кафедри є їхня участь у міжнародних наукових конференціях, семінарах та форумах, публікації в зарубіжних колективних монографіях та міжнародних наукових журналах, підвищення кваліфікації через проходження міжнародного стажування, що сприяє зростанню наукового потенціалу кафедри. Члени кафедри залучають до наукових робіт здобувачів з публікацією сумісних праць в іноземних виданнях.

Для здобувачів кафедра організує гостьові-лекції закордонних науковців та провідних спеціалістів галузі. Зокрема, лекція доктора Андрія Тарасова університету Гайзнхайму (Німеччина), провідного наукового співробітника наукового центру досліджень та розвитку бізнес-групи компанії «Muller» Оксани Носик (Німеччина).

Добрий день! Мене звати Злата Присяжнюк, я навчаюся на другому курсі ННІХТ «Харчові технології та інженерія». Сьогодні я вам розповім про мій унікальний досвід навчання, як Еразмус+ студент у Німеччині у мальовничому місті Гайзенхайм. Одразу хочу сказати, якщо у вас з'явитися можливість поїхати за кордон по обміну, не втрачайте її.

І так, тепер трохи розповім про саме місто. Гайзенхайм - невеличке студентське містечко, де і розташований Hochschule Geisenheim University, між річкою Рейн та виноградниками Рейнгау. Також він відомий, як дім Ріслінгу - основного німецького білого сорту винограду і типу вина.

В університеті на вас чекає дуже багато цікавого. Ви познайомитесь зі студентами з більш ніж 50 країн. Усі професора та робітники зацікавлені у вашому прогресі, тому завжди готові допомогти з усіма складностями та в адаптуванні тут. Окрім цікавих лекцій, ви познайомитесь з практикою та сенсорною оцінкою вина. Також проходять різноманітні заходи, де можна відвідати нові місця та продегустувати вино. Тут я познайомилася із дівчатами та хлопцями з різних країн, знайшла багато нових друзів, з якими ми ділимося нашим унікальним досвідом.

На останок, хочу подякувати нашому університету за таку можливість!

Я, Мильнікова Владислава, студентка третього курсу, кафедри Біотехнології Продуктів Бродіння і Виноробства, навчаюсь у Німеччині за програмою Еразмус+ на факультеті міжнародного винного бізнесу “International Wine Business”. Насамперед хочу висловити вдячність викладачам за підтримку і чудову підготовку, нашому університету та Hochschule Geisenheim University за унікальну можливість навчатися за мобільністю, набратися досвіду, обмінюватись набутими навичками з однодумцями та перейняти знання досвідчених викладачів університету Ґайзенхайму з усіх куточків світу. 

        Що стосується навчального процесу, лекції розроблені таким чином, щоб студенти краще та легше сприймали матеріал, але звичайно ж кожен має виділити час на самостійне проходження матеріалу. Окрім лекцій на Вас чекають цікаві семінари, які проводяться у спеціально для цього оснащених  сенсорних класах з новим обладнанням. 

   Надзвичайно вдячна НУХТу за неймовірний досвід та можливість!